تاییدات اجتماعی مهمترین عامل فروش

 

وقتی‌که مشتری تصمیم به خرید کالایی می‌گیرد چون از قبل هنوز تاحالا خودش از آن کالا استفاده نکرده و شما هم هر چه در مورد آن برایش توضیح بدهید بازهم چون خودش از آن کالا استفاده نکرده کمی می‌ترسد، نگران است که نکند این کالایی که قصد خرید آن رادارد خوب از آب درنیاید و نتواندخواسته‌ها و نیازهای او رابرآورده کند و پولش از بین برود

اما زمانی که نظر یک مصرف‌کننده دیگررامی‌شنود، می‌خواند و می‌بیند که آن شخص از خرید این کالا راضی بوده و مشکلی با آن نداشته دیگرهیچ شک و شبه ای برایش باقی نمی‌ماند تا نتواند این کالارا نخرد!

بعدازاینکه کالایی رافروختید حتماً از مشتری‌های خودتان بخواهید که بعد از استفاده از آن محصول نظر خودشان رادر رابطه با آن برایتان به‌صورت نوشتاری یا فیلم یا صوت بیان بکنند و در آن بگویند که آیا از استفاده از آن محصول راضی هستند و دلیل رضایتشان چیست؟

چند وقتِ که از این محصول استفاده می‌کنند و چه حسی نسبت به این محصول دارند؟

به این نظرات مشتریان، تاییدات اجتماعی میگویند و تاییدات اجتماعی یکی از قدرتمندترین ابزارهای راضی کردن مشتریان برای خرید است و می‌تواند تا ۹۰ درصد از شک و تردید و دودلی مشتریان نسبت به خرید محصول شما را ازبین ببرد و به مشتری اطمینان خاطر و آسودگی خیالی بدهد تا خیالش راحت باشد که دیگرانی هم از این محصول استفاده کرده‌اند و از آن خوششان آمده و لذا این محصول کاملاً برای آن مشتری مناسب و خوب است!

چگونه نظرات مشتریان قبلی را به مشتریانمان نشان دهیم؟

اگر از مشتریان خودتان تاییدات نوشته‌ای دریافت کرده‌اید بهتر است تعدادی از آن‌ها را بر روی دیوار و در معرض دید مشتری خودتان قرار دهید و همچنین می‌توانید یک دفتر شیک و نفیس تهیه کنید و نوشته‌های مشتریان خودتان را درون آن قرار دهید و این دفتر را جلوی دید مشتریان جدید قرار دهید و روی آن بنویسد «دفتر نظرات مشتریان»

زمان مناسب برای نشان دادن نظرات کاربران چه زمانی است؟

ابتدا از مشتری خودتان بپرسید که آیا اطلاعاتی در مورد کالای موردنظر خودش دارد یا نه؟ و بعدازاینکه پاسخ داد که اطلاعات زیادی در مورد این کالا ندارد از او اجازه بگیرید تا توضیحاتی در مورد آن محصول به وی بدهید

سپس اگر مشتری سؤالی در مورد آن کالا داشت به سؤال وی پاسخ بدهید و بعد ازآن از او اجازه بگیرید تا نظرات سایر مشتریان را که در مورد شما و محصولات شما است به او نشان دهید.

استفاده از تاییدات اجتماعی باعث ایجاد اعتماد مشتری نسبت به شما و محصول شما می‌شود و جلب اعتماد مشتری یکی از سخت‌ترین و قدرتمندترین راه‌ها برای فروش به مشتریان است.

اگر شما نتوانید اعتماد مشتری را به خودتان جلب کنید احتمال این‌که مشتری از شما خرید کند بسیار کم است و مشتری به‌سختی از شما خرید خواهد کرد و مگر اینکه مجبور به خرید از شما باشد و شما تنها عرضه‌کننده آن کالا و آن محصول هستید!

وقتی مشتری به یک فروشنده اعتماد دارد به‌راحتی به پیشنهادها و گفته‌های فروشنده گوش می‌دهد و حاضر می‌شود از آن فروشنده خرید کند.

اجازه بدهید چند قانون در رابطه با اعتماد رابه شما بگویم:

»اعتماد را نمی‌شود درخواست کرد«

»اعتماد را باید به دست آورد«

»اعتماد به شکل کلمات گفته نمی‌شود«

»اعتماد یک نوع حس است«

مشتری در چه مواردی به شما اعتماد می‌کند؟

۱ – مشتری باید مطمئن باشد که شما سرش کلاه نمی‌گذارید
۲ – اعتماد و اطمینان در مورد اینکه شما کالا یا محصول خوب و باکیفیتی را به اومی‌فروشید
۳ – اطمینان از اینکه شما با مشتری رفتار و برخورد خوب و مؤدبانه و محترمانه‌ای دارید
۴ – مشتری باید مطمئنباشد که شما همیشه پاسخگو و جوابگوی محصولی که فروختید هستید یعنی خدمات پس از فروش به مشتری خودتان ارائه می‌کنید

مشتری می‌گوید: »چرا باید به شما اعتماد کنم؟«

اعتماد داشتن به‌طرف مقابل به هر دو نفر اجازه می‌دهد که در رابطه خودشان به هر خواسته‌ای که دارند برسند هرقدر اعتماد طرف مقابل به شما قوی‌تر و بیشتر باشد رابطه دوطرفه می‌تواند وسیع‌تر و گسترده‌تر باشد و می‌توانید از طرف مقابل خودتان که می‌تواند مشتری شما هم باشد درخواست کنید تا از شما خریدهای بیشتری را انجام بدهد و از شما بیشتر خرید بکند و این یعنی اعتمادسازی درفروش .

اعتماد مانند یک چراغ سبز است

یعنی اینکه شما اجازه حرکت به جلو را با سرعت زیاد دارید یعنی با جلب اعتماد مشتری می‌توانید به‌راحتی و به‌سرعت به او بفروشید و به مشتری‌های خودتان کمک کنید تا به خواسته‌های خودشان برسند

۷ویژگی که باعث جلب اعتماد مشتری نسبت به شما می‌شوند

۱ – برای کسب اعتماد مشتری نخست باید به مشتری خودتان اعتماد کنید

۲ – کمک خالصانه (بدون نقشه) باعث ایجاد اعتماد می‌شود

۳ – اعتماد در طول زمان شکل می‌گیرد

۴ – ارزش دادن به دیگران و ارزش قائل شدن برای آن‌ها

۵ – پرسیدن سؤالات خوب و متفاوت به‌خصوص در زمینه‌های مالی و فروش

۶ – کارایی و مهارت برتر، منتهی به اعتماد می‌شوند

۷ – حقیقت بی‌پرده و صریح منتهی به جلب اعتماد مشتری می‌شوند

دروغ‌گویی بزرگ‌ترین قاتل اعتماد

اگر به مشتری خودتان دروغ بگویید یا قولی را بدهید و به قول و تعهد خودتان عمل نکنید باعث از بین رفتن اعتماد مشتری نسبت به شما می‌شود هیچ‌وقت به مشتری خودتان دروغ نگویید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *