آماده برای کار : ۵۲ راهکار کاربردی برای افزایش بهره وری در زندگی شخصی

قسمت هایی از کتاب آماده برای هر کاری

فصل اول: اتمام کار

ابتدا پروژه های در دست انجامتان را به پایان برسانید و بعد کار روی پروژه های جدید را شروع کنید
به منظور ایجاد انرژی و نظم و ترتیب برای پروژهای جدید، ابتدا با انجام کارهای زیر موانع را از سر راهتان بردارید و از لحاظ روانی آماده عمل شوید:
– تکمیل همه پروژه های نیمه کاره تان.
– بررسی هر چیز در آزمایشی که توسط شرکت انجام می شود. – پاسخ دادن یا پاک کردن همه نامه ها و ایمیل هایتان.
– پاکسازی میز و محل کارتان.
– رسیدگی انبوهی از مطالب که باید مطالعه کنید.
هر چقدر کارهای بیشتری را بتوانید تکمیل کنید، واضح تر می توانید درباره پروژه جدیدتان فکر کنید. برداشتن موانع به شما انرژی داده و باعث می شود احساس موفقیت کنید. بسیار مهم است که در آغاز پروژه ای جدید چنین احساسی داشته باشید.

همچنین، باید به ابزاری مجهز باشید تا ایده های جدید را پیدا کنید. این ابزار را باید همیشه همراه داشته باشید تا به محض این که ایده های جدید به ذهنتان خطور کرد به آنها برسید. این ابزار را با توجه به نیازهایتان انتخاب کنید، یک دفترچه کوچک، کارت ویزیت، دستگاه ضبط صدا، هر چیزی که مناسب با اولویت هایتان است.

خودتان را عادت دهید که هر چیزی را یادداشت کنید.

بسیاری از مردم افکار آشفته ای دارند. برای اجتناب از این مسئله، یک “تخلیه ذهن” انجام دهید. یعنی، هر چیزی که به ذهنتان می رسد را روی کاغذ بیاورید، صرف نظر از اینکه این فکر چقدر اهمیت دارد یا غیرضروری است.
آنگاه میتوانید موضوع را از ذهن تان بیرون بکشید، به طور منطقی بررسی کنید و در مورد اولویت ها تصمیم بگیرید. اگر سعی کنید این کار را ذهنی انجام دهید، در نهایت باعث ایجاد آشفتگی روانی می شوید. در عوض، با نوشتن ایده ها روی کاغذ آنها را بیابید و بعد بررسی کرده و مشخص کنید کدامیک از آنها عملی هستند.
با پیروی از تعهداتتان، انتخاب های بهتری کنید تا زمانیکه به تعهدات قبلی خود پایبند باشید، پذیرفتن هر نوع پروژه جدیدی غیرممکن است.
اگر به طور آگاهانه و هوشیارانه تعهدات کنونی خود را دنبال کنید، می توانید در خصوص هر گونه تعهدی که به دیگران می دهید حق انتخاب داشته باشید.
آنچه می خواهید انجام دهید تعادل مناسبی بین کنترل ها و محدودیت ها ایجاد می کند. یعنی، شما می خواهید روی آنچه مهم است تمرکز کنید و سیستمهای زیادی دیگری وجود نداشته باشد که فکرتان را محدود کند. بهترین راه برای دستیابی به این هدف ایجاد برخی فرآیندهای روزانه ساده برای مراقبت از جزئیات مهم زندگی و حرفه تان است. با در اختیار داشتن فرآیندی مناسب، شما با سطح بالایی از آگاهی و توجه به عناصر مهمی می پردازید.

برای دستیابی به اهدافتان، با واقعیت های حال حاضر آشنا شوید

قبل از اینکه بتوانید اولویت های معناداری برای آینده تعیین کنید، باید موقعیت کنونی خود را برآورد کنید. برای پیدا کردن جواب، به این شش سوال پاسخ دهید:
۱ – کارهای روزانه فعلی تان چیست؟
۲ – الان روی چه پروژه هایی کار می کنید؟
۳ – در حال حاضر دقیقا در چه زمینه هایی مسئولیت دارید؟
۴ – پیش بینی می کنید که سال آینده چه تغییراتی رخ خواهد داد؟
۵ – تصورتان از تغییرات در طی چند سال آینده چیست؟
۶ – چه چیزی را به عنوان هدف زندگی در نظر دارید؟
به محض اینکه همه تعهدات را به طور دقیق بررسی کردید، شما دیدگاه دقیق تری از اینکه چه مقدار زمان و انرژی را میتوانید به پروژه های جدید اختصاص دهید تا شما را به سوی اهدافتان سوق دهند، خواهید داشت.
نتایج مثبت را تجسم کرده و سازنده عمل کنید برای دستیابی به موفقیت بیشتر در زندگیتان کارها را یادداشت کنید: چون اگر سعی کنید همه چیز را به خاطر بسپارید سردرگم و گیج میشوید.
به محض اینکه کارها به طور واضح مشخص شدند، تصمیم گیری کنید: تصمیم گیریتان را به تأخیر نیندازید که آنها مشکل ساز شوند.
به کارهای یادآوری شده نظم و ترتیب دهید تا بتوانید از این طریق کارتان را دنبال کنید و پروژه هایی را که شروع کرده اید را به پایان برسانید، نه اینکه آنها را رها کنید
سیستم خود را به روز نگه دارید تا بتوانید به سیستم تان اعتماد کنید نه اینکه از دور خارج شود. این کار بینش تان را باز می کند و به شما کمک می کند تا بلافاصله کار مورد نیاز را شروع کنید.
از تعهدات ضد و نقیض اجتناب کنید ذهن شما دائما همه تعهدات تان، کوچک و بزرگ، حرفه ای و شخصی را دنبال و بررسی می کند. داشتن تعداد زیادی پروژه باز به طور همزمان، باعث ایجاد نگرانی و ناامیدی می شود و اقدامات سازنده را تحت الشعاع قرار میدهد. بنابراین، برای اجتناب از این مسئله، قبل از شروع پروژه اصلی، وقت و انرژی خود را صرف انجام همه کارهای ناتمام کنید. اگر افکار آزار دهندهای در پس ذهنتان نداشته باشید، می توانید روی آنچه برای موفقیت نیاز است به مراتب موثرتر تمرکز کنید.

همه پروژه های بازتان را روی کاغذ فهرست کنید.

هرگز سعی نکنید همه گره های ذهنی تان را دنبال کنید، این فقط باعث سردرگمی و استرس تان می شود. در عوض:
– فهرستی از تمام پروژه های بازتان تهیه کنید (حدودا ۱۰۰-۳۰).
– برای هر پروژه، قدم بعدی را یادداشت کنید.
– فهرست خود را به طور مرتب به روز کنید تا قابل اجرا باشد.
اگر واقعا کاری در خصوص پروژهای انجام ندادید، نگران نباشید، این خوبی را دارد که انتخاب آگاهانه به همراه دارد نه وابستگی به شرایط.
وقتی کارهایی که برای پیشبرد هر پروژه لازم است را مشخص کردید، می توانید شروع به جستجوی کارآمد راه هایی برای انجام همه کارها کنید.
با باز کردن گره ها انرژی بیشتری تولید کنید هر چقدر بیشتر پروژه های فعلی تان را تکمیل کنید، احساس انرژی بیشتری می کنید. بنابراین، نگران تنظیم اولویت ها نباشید. تعهدات اجرا نشدنی را از ذهنتان بیرون کنید و برخی از پروژه ها را یک روزه انجام دهید، آنگاه از احساس خوبی که به شما دست می دهد شگفت زده خواهید شد.

اگر کاری در ذهنتان باشد، هرگز عملی نخواهد شد.

هر زمان که به چیزی علاقه مند شدید، آن را به عنوان شاخصی که نیاز دارید در نظر بگیرید.
کاری کنید که باعث پیشرفت پروژه می شود؛ یا اقدام بعدیتان را مشخص کنید؛ یا یک یادآور برای خود قرار دهید که در آینده متوجه شوید آن عمل را انجام دهید.

حتی سعی نکنید تمام تعهداتتان را در ذهن نگه دارید. همه آنها فقط باعث ایجاد آشفتگی و استرس می شوند و هیچکدام شان مفید نیستند. به جای آن، خودتان را عادت دهید که همه مطالب را یادداشت کنید. انرژی ذهنیتان را برای مسائل بزرگتر و بهتر حفظ کنید. اگر عادت کنید که همه برنامه ریزی ها را به جای ذهن، روی کاغذ انجام دهید، می توانید از انرژی تان در جایی استفاده کنید که بیشترین مزیت را داشته باشد.
برای تفکر خلاق، باید فضای آن را ایجاد کنید به جای اینکه به خودتان یا دیگران بگویید: “شما که بهتر می دانید، اگر من مسئولیت های زیادی نداشتم، می توانستم خیلی خلاق باشم”. کنترل بیشتری روی کارهایتان داشته باشید.راه حل این کار به شکل زیر است:

۱ – همه چیز را یادداشت کنید.
۲ – درباره همه آنها فکر کنید، نه فقط چیزی که می خواهید به آن برسید.
۳ – مشخص کنید که درباره هر پروژه چه کاری باید انجام دهید.
۴ – تمام گزینه هایتان را در یک سیستم خارجی سازگار و منسجم مدیریت کنید.

هنگامیکه همه این کارها را انجام دادید، تجربه احساس رهایی خوبی خواهید
داشت. رهایی از فشارهای ناشی از تلاش برای به یاد آوردن همه مسائل، باعث افزایش اعتماد به نفستان می شود و کمک می کند تا از همه مشکلات عبور کنید و به موفقیت بیشتری دست یابید. به محض اینکه شروع به کار کنید، شما بخشی از سیستم کار می شوید و کارتان منسجم و سازگار می شود.

زندگیتان را طوری تنظیم کنید که توسعه پیدا کند، نه اینکه محدود شود.

هر کاری، چه در زمینه شخصی و چه حرفه ای، برای ایجاد کسب و کار جدید لازم است انجام دهید. یعنی شما ارزش های خودتان را بالا می برید، به طوری که وقتی یک مشتری جدید پیدا می شود، شما واقعا هیجان زده شوید. اگر این کار را نکنید، ناخودآگاه از کسب و کار جدید منزجر می شوید و این زیان آور است.
سیستمهای کسب و کارتان را ساده کنید، فضای کافی ایجاد کنید تا کسب و کارتان توسعه یابد، ذهنتان را آزاد کنید و سپس به توسعه ایده های جدیدی بپردازید که به شما این امکان را میدهد که بهتر از قبل به افراد بیشتری خدمت کنید. به این ترتیب، شما فرصت های جدیدی به دست می آورید و از آنها فرار نمی کنید.
دائم بررسی کنید که به چه سمتی پیش می روید برای اینکه درباره کاری که باید انجام دهید کمتر فکر کنید و در نتیجه زمان بیشتری برای رسیدن به هدفتان در اختیار داشته باشید، عناصر کلیدی زندگیتان را به طور منظم بررسی کنید:
– هر هفته، پروژه های بازتان را بررسی کنید و برای هر کدام گام بعدی مناسبی بنویسید.
– هر ماه یا دو ماه، زندگی و خط مشیتان را بازبینی کنید و بررسی کنید که به پروژه های مناسب به اندازه کافی توجه می شود یا نه.
– هر سال، برنامه ای طرح ریزی کرده و مشخص کنید که در پایان سال آینده می خواهید در چه موقعیتی باشید.
– هر چند سال یک بار، با سایر افراد کلیدی بنشینید و درباره مسیر و نیازهای زندگی خود فکر کنید.
– هر از گاهی، کارتان را متوقف کنید و به آنچه هدف بزرگ شخصیتان است بیاندیشید.

رئیس کارتان باشید، نه برده اش!

اگر کارهای ضروری را به طور دقیق نظم داده و دنبال کنید، اعتماد به نفس به دست می آورید تا درباره آنچه واقعا باید انجام دهید بیشتر فکر کنید. به عبارت دیگر، نوشتن فهرستی از کارهایی که باید صورت بگیرد فوق العاده مفید است، چون این کار به شما کمک می کند که کارآمدتر باشید، البته کارآمدی مستلزم انجام کارهای مناسب هم است. گاهی اوقات کار مناسبی که باید انجام دهید در فهرستتان نیست، اما چون شما برای این کار وقت گذاشته و تلاش کرده اید فهرستتان را گسترش دهید، می توانید مطمئن باشید که هیچ چیز مهمی نادیده گرفته نشده و از قلم نیافتاده است.
در اصل، این سیستم کار می کند، اما نه همیشه به شیوه ای که شما برنامه ریزی کرده اید. وقتی به مرحله ای برسید که ۱۰۰ درصد از نیازهایتان را در سیستمی خوب برطرف کنید، می توانید به آنچه واقعا مهم است بدون نگرانی توجه کنید.
نتیجه نهایی زمانی درست خواهد بود که شما کارهای درستی انجام دهید، نه لزوما کارهایی که در فهرستتان است.

آماده سازی توسط : علی محمدی دوست

منبع : کتاب آماده برای هر کاری نوشته دیوید آلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان 3 فصل از کتاب 
اسرار فروش دیجی کالا

لطفا ایمیل خودتون رو وارد کنید تا لینک دانلود رو براتون بفرستیم.
برای من بفرست
کتاب
close-link

دانلود فایل PDF مقاله برند چیست؟

لینک دانلود برای  شما ارسال میشه
فایل رو می خواهم
close-link

دانلود فایل های هدیه

۷ اشتباه مهلک صاحبان کسب و کارها را بشناسیم؟
لطفا اسم و آدرس ایمیل خودت رو در کادر زیر وارد کنید تا لینک دانلود براتون فرستاده بشه!
بله لطفا برام ارسال کن
>
close-link

دانلود فایل های هدیه

چرا بعضی ها راحت می فروشند اما شما نه؟
لطفا اسم و آدرس ایمیل خودت رو در کادر زیر وارد کنید تا لینک دانلود براتون فرستاده بشه!
بله لطفا برام ارسال کن
دوره>
close-link

درخواست ثبت نام در دوره اسطوره‌های برندساز

لطفا نام و تلفن و آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید 
ارسال درخواست
close-link

 هدایای کتاب

لطفا نام و ایمیل و شماره موبایل خود را وارد کنید
دریافت هدایای کتاب
close-link